Głosujcie na wilka!
Pewną ręką sięgamy po książkę z Wydawnictwa Zakamarki i bez wahania czytamy dzieciom, wiedząc, że trafimy na mądre, przemyślane, ale nienachalne edukacyjnie treści. Tu nauka odbywa się mimowolnie przez opowiadanie wciągającej historii. Tym razem wczytaliśmy się w opowieść Davide Cali pt: „Głosujcie na wilka!”
Ten szwedzki autor literatury dziecięcej jest również twórcą komiksów oraz sztuk teatralnych. Po polsku możemy również przeczytać jego „Duży problem”, „Sprzedawcę szczęścia”, „Wyspę cieni” czy „Spóźniłem się do szkoły, bo…” czy „Tata na miarę”.
Bajka o wyborach
Są tematy, które pozornie nie dotyczą dzieci. Po co zawracać głowę najmłodszym czymś tak nudnym i dorosłym jak wybory? Kto wpada na pomysł, żeby napisać bajkę o sytuacji, z którą będą się musiały zmierzyć dopiero za kilkanaście lat? Otóż mądry i świadomy dorosły. Bo przecież wyborów dokonujemy codziennie i warto pokazywać dzieciom, jakie czyhają na nie pułapki. Bo świat, chociaż piękny, pełen jest oszustów i ludzi, którzy nas okłamują dla swojej korzyści. Dobrze zasiać w dzieciach ziarenko niepewności, bo nadmierna ufność w stosunku do obcych może prowadzić do nieszczęścia.
Bajka o zwierzętach
Bohaterami tej opowieści są zwierzęta. Cała intryga została uknuta w gospodarstwie. Mamy tu kury, owce, świnie, myszy, osła, lisa, no i oczywiście tytułowego wilka. Wszystkie zwierzęta żyją w zgodzie, aż przyszedł czas, by wybrać nowego szefa. Wilk wydaje się najlepszym kandydatem, pięknie mówi, o wszystkich myśli, dobrze się ubiera i ma interesujący program wyborczy. Czy wygra te wybory, czy jednak znajdzie się ktoś od niego sprytniejszy? Koniecznie sięgnijcie po tę książkę, żeby się tego dowiedzieć.
Dzieciaki są otwarte na wszelkie abstrakcje i o wiele mniej je dziwi niż dorosłych. Łatwo wkraczają w nowe, baśniowe światy i nie ma dla nich niczego niezwykłego w tym, że zwierzęta urządzają kampanię wyborczą i rozdają ulotki. Zwierzęcy bohaterowie działają na wyobraźnię i przypominają o tym, że ludzie nie są jedynymi mieszkańcami Ziemi. Inne stworzenia też mają swoje dylematy i problemy do rozwiązania.
O czym tak naprawdę jest ta opowieść?
Ta pozornie wesoła książeczka przemyca bardzo ważne treści. Czego mogą się z niej nauczyć najmłodsi:
- Samodzielnego myślenia, czyli tego, że trzeba pozbierać informacje, wyciągać wnioski i decydować samemu
- Nabiorą nieufności w stosunku do obcych, którzy im obiecują wspaniałe rzeczy – a to przecież bardzo ważne dla ich bezpieczeństwa
- Wyciągania wniosków
- Decydowania o sobie
- Empatii w stosunku do innych gatunków
- Że mają wpływ na swój los
Zakamarki umysłu
Ta pozycja to punkt wyjściowy do rozmowy o tym, że trzeba być ostrożnym i nie można każdemu ufać, ponieważ nie wszyscy ludzie mają dobre intencje. To historyjka, która wciąga dorosłych, a Wasze dziecko będzie po tej lekturze miało o czym rozmyślać i chętnie to niej wróci za jakiś czas. Zanim po nią sięgniecie, przygotujcie się do rozmowy, jak to w świecie dorosłych jest z tymi wyborami.