Permakultura, czyli kulturalna uprawa ziemi
Jak uprawiać ziemię kulturalnie? Oczywiście z szacunkiem do niej i do wszystkich gatunków, które na niej rosną. Z takim podejściem, żeby je ze sobą pogodzić, a nie skłócać. Nie wszystkie rośliny są dla siebie łaskawe. Świat roślin przypomina świat ludzi, jedni się lubią, a inni zwalczają. I cała sztuka zarządzania takim gospodarstwem polega na tym, żeby wiedzieć kto z kim jak funkcjonuje i tak posadzić rośliny obok siebie, żeby się wzajemnie wspierały i pięknie kwitły.
Permakultura to dążenie do zrównoważonego rozwoju i samowystarczalności danego ekosystemu. Temat jest tyle ciekawy, co ambitny, ale i przyszłościowy, dlatego warto nim się zainteresować już dziś.
Od czego zacząć?
Najpierw trzeba się wyposażyć w wiedzę. I tutaj należy wybrać to, co komu bardziej pasuje. Jeśli otaczasz się ludźmi doświadczonymi w tej materii, to warto ich podpytać, jak zaczynali, jakie napotykali trudności i jak im się teraz pracuje. Wkrótce na naszym blogu pojawią się wywiady z tymi, którzy się z praktykami permakultury i to też będzie doskonałe źródło wiedzy. Ale jeśli jesteś w swoim środowisku pionierem, informacje możesz czerpać z książek. W Polsce jest dostępna „Permakultura Seppa Holzera. Praktyczne zastosowanie w ogrodnictwie, sadownictwie i rolnictwie”. A jeśli swobodnie posługujesz się językiem angielskim, to masz cały wachlarz podręczników na ten temat.
Obserwacja
Gospodarstwo permakulturowe wymaga cierpliwości. Zanim się zabierzesz za reorganizację swojej działki musisz ją najpierw obserwować przez rok, żeby zrozumieć jak poszczególne sezony wpływają na środowisko. Obserwuj nasłonecznienie, kierunki wiatrów, opady. Następnie podziel swoją działkę na dwie strefy:
– intensywnie użytkowana – bliżej domu
– mniej intensywnie użytkowana – oddalona od domu.
Na czym polega projektowanie permakultury?
- Wybierając rośliny, stawiaj na bioróżnorodność i rośliny wieloletnie oraz takie, które nie odstraszają się nawzajem. Zaprojektuj system zbierania wody deszczowej i nawadniania. Nieodłącznym elementem permakultury jest kompostownik. To na nim będą się przekształcały odpady organiczne.
- Projektując ogród twórz grządki, to ułatwi i uporządkuje uprawę.
- Wznosząc pomieszczenia gospodarcze i mieszkalne, wykorzystuj naturalne i lokalne materiały. I oczywiście wszędzie gdzie się da stosuj zasadę zero-waste.
Podziel się doświadczeniem!
A może posiadasz już jakieś doświadczenie z prowadzenia gospodarstwa permakulturowego? Podziel się nim w komentarzu lub napisz do nas.