Odgłosy zwierząt
To pięknie wydana i zilustrowana książka dla najmłodszych o tym, w jaki sposób komunikują się ze sobą poszczególne zwierzęta. Na temat każdego odgłosu jest wierszyk, a następnie pojawiają się intrygujące i łatwe do zapamiętania ciekawostki. I jak to często bywa w przypadku treści przeznaczonych dla dzieci, dorośli również się sporo z niej dowiedzą. Zdziwisz się, jak wiele informacji będzie dla Ciebie odkrywczych. Nad wieloma rzeczami w ogóle się nie zastanawialiśmy do tej pory. O innych mamy mgliste pojęcie, a ta książka to doskonała okazja, żeby zweryfikować to, co nam się wydaje, że wiemy.
Traktujemy cuda, które nas otaczają, jako coś oczywistego. Wyrośliśmy w otoczeniu roślin i zwierząt i to z jednej strony naturalne, że nie zachwycamy się każdym napotkanym kotem czy gołębiem, z drugiej trochę szkoda, że tak jest. Świat jest niesamowity i zaskakujący, rośliny mają swoją mądrość, a zwierzęta potrafią się komunikować na różne sposoby. Nie wsłuchujemy się w nie, tylko dlatego, że ich nie rozumiemy. Warto dowiedzieć się co oznaczają poszczególne komunikaty, żeby wiedzieć, co się z nimi dzieje.
Odkrywaj świat ze swoim dzieckiem, a przy okazji obudź w sobie dziecięcą ciekawość dotyczącą komunikacji zwierząt.
Czego dowiesz się z tej książki?
Cała przyroda rozmawia. Zwierzęta wydają odgłosy, żeby przekazać coś ważnego. Każdy dźwięk to inny komunikat. Kiedy nam się wydaje, że pies szczeka z radości na nasz widok, być może on wtedy chce nas przed czymś ostrzec? A mruczenie kota nie zawsze oznacza, że jest mu dobrze i nie chciałby niczego zmieniać. Poza tymi, najczęściej nam towarzyszącymi, pupilami, są tu również przedstawione sposoby komunikacji innych zwierzaków. Odkryjesz między innymi, że:
- Kury używają około trzydziestu dźwięków o różnej barwie, wysokości i sile
- Kaczki potrafią warczeć w pewnych sytuacjach
- Krowy mają swój dźwięk rozpaczy
- W śpiewie słowika można doszukać się zwrotek i melodii
- Wilki mają tak dobry słuch, że potrafią usłyszeć wołanie o pomoc swojego brata, który znajduje się dziesięć kilometrów od nich
- Cykanie świerszczy to jedynie chór samców, samice nie wydają dźwięków
Dlaczego to takie ważne?
To ważna pozycja edukacyjna dla najmłodszych. Nakierowuje ich uwagę na bogaty świat przyrody i uwrażliwia na dźwięki przyrody. Zwraca uwagę na coś bardzo istotnego – że człowiek nie jest ani jedynym ani najważniejszym stworzeniem na ziemi. To, że nie rozumiemy zwierząt, nie znaczy, że są gorsze czy że nie potrafią ze sobą rozmawiać. Musimy nauczyć się ich słuchać, żeby móc je chronić jak najlepiej i zapewniać im jak najlepsze warunki do życia. To doskonały zwrot w edukacji – nie przyglądamy się już innym stworzeniom tylko z biologicznego punktu widzenia, jakby były jedynie zlepkiem komórek. Wreszcie zaczynamy sobie zdawać sprawę, że to czujące istoty i naszym obowiązkiem jest je zrozumieć, żeby móc przemawiać w ich imieniu.